Szambo jest najlepszym sposobem na odprowadzanie nieczystości na działkach, które nie mają możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Odpowiednio przygotowany wykop pod szambo umożliwi prawidłową eksploatację całej instalacji i pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z nieodpowiednim osadzeniem zbiornika. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowania wykopu pod szambo?
Lokalizacja wykopu pod zbiornik na szambo
Położenie zbiornika na szambo powinno spełniać szereg wymagań, które zostały określone prawem. Oprócz spełnienia określonym norm użytkownik powinien zadbać również o łatwość montażu oraz dalszej eksploatacji zbiornika. Odległość zbiornika na szambo od posesji powinna być możliwie jak najmniejsza, ponieważ przy instalacjach, które przekraczają 20 metrów istnieje ryzyko gromadzenia się osadu, który wraz z upływem czasu może ogranicza
drożność rur. Wykop pod szambo powinien być umiejscowiony w taki sposób, aby możliwy był dojazd koparki na etapie montażu zbiornika, a w późniejszym czasie – szambiarki do opróżniania zbiornika.
Poprawne wykonanie wykopu pod szambo
Wykop pod szambo należy wykonać kilka godzin (przynajmniej dwie godziny) przed planowaną dostawą zbiornika. Dzięki temu ryzyko osypywania się ścian bocznych oraz gromadzenia wody zostanie ograniczone do minimum. Wykop pod zbiornik betonowy na szambo powinien zostać wykonany na trwałym podłożu, aby uniknąć ryzyka osiadania konstrukcji.
Nie bez znaczenia pozostaje również poziom wód gruntowych i związane z nim ryzyko wypchnięcia zbiornika. Wielkość wykopu uzależniona jest od wielkości zbiornika, jednak wymiary wykopu powinny być zawsze o ok. 50 cm większe od zewnętrznych wymiarów szamba. Poprawne wykonanie wykopu wiąże się także z wykonaniem odpowiedniego spadku poziomu dla rury, który powinien wynosić od 1,5% do 3%.
Przygotowanie wjazdu oraz podjazdu pod wykop
Przygotowując wjazd należy pamiętać o przeparkowaniu samochodów i otwarciu bramy. Trzeba się również upewnić, czy bezpośrednio pod wykopem nie biegną: linia wysokiego napięcia, linia telefoniczna lub konary drzew, o które mogłaby zahaczyć koparka podczas wykonywanej pracy. W przypadku miękkiego podłoża teren należy utwardzić, aby samochód wraz z zakupionym zbiornikiem mógł swobodnie dotrzeć do przygotowanego wykopu.
Przygotować należy również podjazd pod szambo, aby samochód mógł swobodnie podjechać pod wykop. W tym celu należy dopilnować, aby operator koparki usunął ziemię, która zalega od strony podjazdu w celu umożliwienia swobodnego dojazdu samochodu bezpośrednio pod wykop.
Wypoziomowanie dna wykopu i osadzenie zbiornika na szambo
Montaż zbiornika na szambo należy dostosować do rodzaju gruntu. Dno wykopu należy odpowiednio wypoziomować, ponieważ niewłaściwe wykonanie tej czynności może doprowadzić do uszkodzenia zbiornika oraz do nieefektywnego wykorzystania jego pojemności. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie 10-20 centymetrowej podsypki z piasku lub żwiru na dnie wykopu. Należy pamiętać, aby koparka wyrównała dno przygotowanego wykopu jeszcze przed wykonaniem podsypki. Po odpowiednim przygotowaniu wykopu rozpoczyna się osadzanie zbiornika.
Proces osadzania szamba polega na umiejscowieniu i zabezpieczeniu zbiornika w przygotowanym wcześniej wykopie. Po osadzeniu szamba następuje podłączenie instalacji doprowadzającej oraz odprowadzającej. Jeszcze przed zasypaniem przykanalika i zakończeniem montażu zbiornika należy przeprowadzić badanie szczelności przyłącza do szamba w celu eliminacji ewentualnych nieszczelności.s