Zbiorniki na deszczówkę to produkty, których posiadanie niesie za sobą wiele korzyści. Wykorzystanie zbiorników na wodę deszczową może zmniejszyć koszty zużycia wody w gospodarstwie domowym nawet o 50%. Zebrana woda może zostać wykorzystana do wielu czynności wykonywanych w domu oraz w przydomowym ogrodzie. Zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej to idealne połącznie ekologii oraz ekonomii.
Problemy z gromadzeniem wody
Woda jest niezwykle cennym środkiem produkcji, który wpływa na wiele gałęzi przemysłu. Coraz częściej pojawiające się susze zmuszają społeczeństwo do podjęcia działań mających na celu magazynowanie wody deszczowej na potrzeby gospodarstw. Polska jest krajem, który zagrożony jest deficytem wody. Magazynowanie wody może wpłynąć korzystnie na sytuację wielu gospodarstw. Zbiorniki na wodę to rozwiązanie, które pozwala w znacznym stopniu poprawić bilans wodny – zwłaszcza w rejonach, w których występuje deficyt opadów.
Gromadzenie wody deszczowej pozwala nie tylko magazynować wodę podczas suszy, ale również zmniejszyć ryzyko podtopień podczas nawalnych opadów deszczu, które coraz częściej pojawiają się w Polsce w okresie letnim. Korzystanie z wody deszczowej to nie tylko dobry sposób na obniżenie rachunków, ale również troska o środowisko naturalne oraz o zasoby wód podziemnych.
Korzyści z posiadania zbiorników na deszczówkę
Woda deszczowa idealnie nadaje się do podlewania roślin w ogrodzie i z powodzeniem może zostać wykorzystana do podlewania ręcznego oraz do rozpylania przy pomocy automatycznych systemów zraszających. Może być również z powodzeniem wykorzystywana do napełniania przydomowych oczek wodnych. Zbiorniki na deszczówkę znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodach, ale również w gospodarstwie domowym. Zgromadzona w zbiorniku woda deszczowa jest „miękka”, dlatego bardzo dobrze nadaje się m.in. do spłukiwania toalety oraz do prania. Można nią również umyć okna, samochód, narzędzia i wszelkiego rodzaju maszyny.
Rozwiązanie to pozwala także „zaoszczędzić” zasoby wody pitnej. Około 25% wody dostarczanej jako pitna z instalacji kanalizacyjnej zużywane jest na spłukiwanie toalety, 8% na sprzątanie, mycie oraz podlewanie ogrodu, a 15% na pranie. Zbieranie deszczówki odciąża kanalizację, dzięki czemu obniżce ulegają koszty jej utrzymania. Zbiorniki na deszczówkę mają różne rozmiary i kształty, dlatego powinny zostać dobierane zgodnie z własnymi preferencjami. Posiadacze przydomowych ogrodów oraz działek najczęściej wybierają zbiorniki o pojemności od 200 do 350 l.
Rodzaje zbiorników na deszczówkę
Przed planowanym zakupem zbiornika na deszczówkę należy zastanowić się, jaki rodzaj i jakiej wielkości zbiornik będzie najlepszy. Najważniejszym parametrem zbiornika jest jego wielkość, która związana jest z objętością wody. Ilość zbieranej wody deszczowej jest proporcjonalna do powierzchni, z której zbierana jest woda deszczowa. Z powierzchni każdych 25 m2, z których zbierana jest woda deszczowa, zbiornik powinien zmagazynować minimum 1 m3 wody.
Wyróżnia się dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę: zbiorniki nadziemne oraz zbiorniki podziemne. Zbiorniki nadziemne najczęściej ustawiane są przy domu w pobliżu rury spustowej, która zbiera wodę z dachu. Z kolei zbiorniki podziemne zakopywane są na terenie działki, a gromadzona w nich woda wykorzystywana jest do nie tylko do podlewania ogrodu, ale również do zasilania systemu nawadniającego wewnętrznej instalacji domowej.
Wielkość zbiorników na deszczówkę
Na rynku dostępne są zbiorniki o różnych kształtach, kolorach i pojemnościach. Zbiorniki na deszczówkę powinny być wykonane z odpornego na niekorzystne warunki pogodowe materiału, dzięki czemu ograniczony zostanie rozwój glonów oraz mikroorganizmów w magazynowanej wodzie deszczowej. Zbiorniki na deszczówkę mogę mieć kształt walca, cylindra lub prostopadłościanu i najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych takich jak polietylen, jednak spotyka się również zbiorniki wykonane z drewna oraz metalu.
Zbiorniki nadziemne charakteryzują się zróżnicowanymi pojemnościami – od 150 do 1 000 l. Z kolei zbiorniki podziemne występują w pojemnościach od 1 500 do nawet 10 000 l. Najtańszymi zbiornikami na deszczówkę są beczki. Odpowiednio dobrany zbiornik na deszczówkę może posłużyć przez długie lata, dając wiele korzyści finansowych oraz satysfakcji jego posiadaczom.s